Táncpedagógusaink

Nagy Tímea
Sebők Szilvia

Kakuk Pál
Berger- Budai Gréta

Nagy Tímea
Bár kisgyermekkorom óta szerettem volna táncot tanulni, mégis csak középiskolás koromban teljesülhetett a vágyam. Először balkáni táncházakba sodort a szél, ahonnan 1987-ben a Martenica bolgár táncegyüttesbe vitt az utam, melynek az óta is tagja vagyok. Néhány évvel később a Sára Ferenc vezette Kerekes együttesben találtam magam, ahol eleinte csak gyimesi és moldvai táncokkal foglalkoztunk, majd később bővült a repertoár. Sok-sok éven keresztül párhuzamosan foglalkoztam bolgár és magyar néptáncokkal, sőt a magyarországi szerb és horvát táncokat is tanulmányozni kezdtem. Az élet közben úgy hozta, hogy a Martenica együttes alapító gárdája lemorzsolódott így a lányok vezetése rám maradt. A mai napig irányítom őket. Időközben kaptam sorra a felkéréseket magyar, bolgár, szerb, horvát táncok tanítására is. Hamarosan rá kellett jönnöm, hogy a táncolás mellett a tanítás is nagy örömet okoz, ezért elhatároztam, hogy képezni fogom magam, mint tánctanár. Először a „C” és „B” kategóriás néptánc oktatói tanfolyamot végeztem el, majd a táncpedagógusok számára indított osztályban, a Brunszvik Teréz Óvóképző Főiskola falai között óvodapedagógusi diplomát szereztem. Mikor a Lévai Péter által fémjelzett táncpedagógus képzés megindult a Magyar Táncművészeti Főiskolán, akkor éreztem, hogy nekem is ott a helyem, táncpedagógus diplomát szereztem. A bolognai rendszer bevezetésével és közben az iskola átszervezésével megindult a mesterképzés is, amit természetesen nem hagyhattam ki. Utolsó diplomámat itt, a Magyar Táncművészeti Egyetemen szereztem. Nem mondható rendhagyónak az az út, amit bejártam. Amiről gyermekkoromban lemaradtam, azt többszörösen próbáltam pótolni. A magyar mellett örök szerelmem a bolgár néptánc, ennél már csak a tanítás ad nagyobb örömet.

Sebők Szilvia
Hódmezővásárhelyen születtem. Általános és középiskolai tanulmányaimat is ott végeztem. Hat évesen kezdtem néptáncot tanulni, 16 éves koromtól tanítok is. Már gimnazistaként végigjártam egy C-kategóriás néptáncoktatói tanfolyamot Szegeden. Először az általános iskolám tánccsoportjában, utána a vásárhelyi Kankalin Néptánc együttesben táncoltam.

felsőfokú tanulmányaim, végzettségeim

2004-2008 Szegedi Tudományegyetem

néprajz szak –    etnográfus

2004-2006 Budapesti Műszaki Egyetem  – közoktatási vezető, szakvizsga

2000-2002 Magyar Táncművészeti Főiskola – néptáncpedagógus

1989-1992 Juhász Gyula Tanárképző Főiskola – történelem-magyar szakos tanár

szakmai munkám

1992-től élek Dunaegyházán, egy Bács-Kiskun megyei szlovák nemzetiségi faluban, és tanítottam nemzetiségi általános iskolájában 25 évig. Az iskolában előbb csak szakköri szinten, majd, ahogy a tantervek engedték, tanórákon is oktattam néptáncot. Tantárgyaim tananyagába tudatosan építettem bele az itt élő szlovákok kultúráját, a falu történelmének elemeit.

1994-ben megalapítottam a Slnečnice Nemzetiségi Gyermek és Ifjúsági Néptáncegyüttest, melynek azóta is vezetője vagyok. 2010-ben szakmai munkánk elismeréseként a néptánccsoporttal megkaptuk a Dunaegyháza Községért Kitüntető Címet.

2000- 2015 között szerveztem a régi hagyományok felelevenítésével községünkben a Szüreti menet és bál programját.

2002-ben a dunaföldvári Levendula AMI néptánc-tagozatának alapító tanára lettem, a tagozat szakmai munkájában azóta is részt veszek. A dunaegyházi tagozaton a tananyag felét a nemzetiségi, másik felét magyar játékokból és táncokból állítottam össze. Tudatosan törekszem a magyar és szlovák folklór párhuzamosságainak, egymásra hatásának bemutatására. Az itt tanuló gyerekek egyben a helyi néptáncegyüttes tagjai is, már többször bemutatkoztunk velük a Ráckevei Nemzetiségi Fesztiválon is.

2008-tól oktatási szakértőként is tevékenykedem. Szakterületem a művészeti és a nemzetiségi oktatás. 2015-től részt veszek a pedagógus minősítésekben és szakmai ellenőrzésekben.

2017 áprilisában zárult a dunaföldvári tájház felújításának projectje. A közel egyéves munkában néprajzi szakértőként vettem részt.

  1. augusztus 16-tól dolgozom Ráckevén. Az iskola vezetése mellett a néptáncosoknak néprajzot/folklórismeretet tanítok.

tanulmányok, tudományos munkák

Az Alsó-Tisza vidéki szabadrajzú szőrös párnavégek –  A vásárhelyi hímzés

2008  Szeged

Celestial phenomena in Hungarian folk tradition

  • In Archaeoastronomy in Archaeology and Ethnography.

Papers from the annual meeting of SEAC held in Kecskemét in Hungary in 2004.

Énekes női körtáncok a magyarországi szlovákság tánchagyományában

  • Budapest

image1Berger-Budai Gréta

A tánc születésemtől fogva az életem része , hiszen családom által beleszülettem a néptánc világába. Öt éves koromban kezdtem táncolni a Bokrétában, itt Ráckevén. Középiskolai tanulmányaimat a ráckevei Ady Endre Gimnáziumban folytattam. Ezt követően felvételt nyertem a Magyar Táncművészeti Főiskolára, ahol néptáncpedagógusként végeztem, párhuzamosan pedig a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi karára, ahol egészségtantanárként egyetemi diplomát szereztem. Felsőfokú tanulmányaimat követően kezdtem el tanítani Ráckevén a Ránki György Alapfokú Művészetoktatási Intézményben. Megtiszteltetés és öröm számomra, hogy a Bokréta Néptáncegyüttesnél taníthatok, amit annak idején a szüleim alapítottak, ahol az első tánclépéseket tanultam jómagam is és ahol a tánc szeretete életformává és hivatásommá vált.